Потписивање Уговора о ревитализацији комплекса бившег Савезног секретаријата за народну одбрану (ССНО) са компанијом „Affinity Global Development“ Фото: Влада Србије
Горан Весић изјавио за ТВ Хепи да у Србији постоји готово 17.000 инжењера и архитеката и да је њему мишљење сваког од њих важно, па и групе коју чини око 300 људи.
Министар грађевинарства, саобраћа и инфраструктуре је подсетио да је одлуку да само Хала један Сајма буде проглашена спомеником културе донела још 2009. године влада Мирка Цветковића, која је такође покушала да прода Сајам, али то није учинила искључиво зато што није било купца.
– Влада Мирка Цветковића је на седници 15. јануара 2009. донела одлуку да цео Сајам буде споменик културе. Та одлука је на снази била само седам дана јер је иста влада већ 22. јануара донела одлуку да само Хала један буде споменик културе, што и треба да буде. Тада су донели и одлуку да продају Сајам па и расписали тендер на који им се нико није јавио – рекао је Весић, а пренео Танјуг.
Он је додао да је од те одлуке прошло тачно 15 година и да су сви ћутали, ниједну петицију тада нису поднели, ниједну декларацију, ниједан протест нису направили.
– Тада су сви ћутали и није било никаквих проблема. Сада, када је Србија домаћин светске изложбе Експо и када је до 2027. године потребно изградити нови сајамски капацитет, сада је проблем – нагласио је министар.
Весић је подсетио на то да је садашњи Сајам грађен од 1954. до 1957. када је простор где се сада налази био периферија јер ту, до фабрике шећера на Чукарици, није било готово ничега.
– Сви знају и какво је загушење у саобраћају када се одржавају манифестације на Сајму. Он се увек гради на периферији града. А сада имамо ситуацију да нам група архитеката каже да морамо да поништимо одлуку из 2009. Где сте тада били? Јесте ли писали Мирку Цветковићу? Да ли сте реч рекли против тада објављене продаје Сајма? – запитао је министар.
Када је реч о критикама у вези са пројектом ревитализације комплекса на углу улица Кнеза Милоша и Немањине, познате као Генералштаб, Весић је казао да то никада није ни био Генералштаб, већ Савезни секретаријат за народну одбрану, као и да се 25 година нико није сетио да тај објекат обнови.
– Толико им је био важан тај објекат да нису покушали да обнове зграду, већ 25 година стоји руина у центру Београда – навео је Весић и подсетио на то да деценијама та зграда није била заштићена као споменик културе, већ је то учињено „тек када је порушена”
– Београд ће се развијати, уз поштовање закона и процедура у којима ће сви који желе моћи да учествују у јавним расправама. Тако ће бити донета одлука о пројекту ревитализације. Позивам их да учествују у овим процесима и да дају свој став у законом прописаним процедурама. Биће рађено тако и никако другачије и влада неће пристајати на притиске – изричит је министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: МАРИНА ДОРЋОЛ ЈОШ ЈЕДАН КОРАК КА ИЗГРАДЊИ
ПОБЕДА НА КОНКУРСУ: НА УШЋУ ПРИРОДНИ ЕКОСИСТЕМ КАО МУЗЕЈСКИ ЕКСПОНАТ