ВЕСИЋ ПОТВРДИО: ДОНЕТО РЕШЕЊЕ О УКЛАЊАЊУ МОСТА

БЛИЖИ-СЕ-ДЕМОНТАЖА-СТАРОГ-САВСКОГ-МОСТА-scaled.jpg

Фото: Београдске

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре каже за Политику да је тај документ издат 19. септембра, а у њему пише да укупна предрачунска вредност радова износи 1,098 милијарди динара

„Политика” преноси да је јуче имала увид у „Решење о дозволи за уклањање објекта”, што је пун назив тог документа у којем је, између осталог, наведено да се дозвољава „инвеститору Републици Србији – Влада Републике Србије извођење радова који обухватају уклањање конструкције моста, рушење бетонских носећих стубова моста, уклањање система за одводњавање на катастарским парцелама КО Савски венац и КО Нови Београд, инвеститору Граду Београду уклањање друмске саобраћајнице на мосту, трамвајских колосека, оптичке везе система за надзор саобраћаја, јавног осветљења и уземљења, трамвајске контактне мреже, саобраћајне сигнализације”... У том документу наведено је и да „укупна предрачунска вредност радова износи 1.098.646.510 динара”, што је око 9,4 милиона евра. Вредност посла, пројектовање и изградња је 94 милиона евра, што је износ који ће бити плаћен извођачу радова кинеској компанији „Пауер Чајна”.

ЗАШТО НЕМА РЕШЕЊА У ЦЕОПУ

Упитан зашто решење о уклањању Старог савског моста није објављено на Централној евиденцији обједињене процедуре (ЦЕОП), јавној бази у којој се, између осталог, могу наћи подаци о издатим локацијским условима, грађевинским дозволама, потврдама о пријави радова, употребним дозволама, Весић одговара:

– У складу са чланом 168. Закона о планирању и изградњи, издато је решење о дозволи за уклањање објекта. Реч је о посебном поступку који није део обједињене процедуре нити је икада ова врста акта, који се издаје у папирној форми, била део обједињене процедуре. Решење је донето у корист Републике Србије – Владе Републике Србије, а преко Дирекције за грађевинско земљиште града Београда, по посебним закључку владе, као и у корист (за инфраструктуру) ЕПС-а, ЕМС-а, „Телекома” и Града Београда… Пре доношења решења утврђено је да су испуњени сви законом прописани услови, а прибављен је и доказ од Министарства заштите животне средине да за ову врсту радова није потребна израда студије о процени утицаја на животну средину. Дакле, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре поступило је у складу са законом.

Да подсетимо, дан након што је Политика пренела сазнања да је решење издато, Здружене иницијативе и покрети негирали су ту информацију и позвали су грађане да дођу на протест 20. октобра.


„Јуче, само сат времена након објављивања документа који је припремила група активиста а потписале бројне политичке и грађанске организације – Отвореног писма упућеног МСГИ за одговорно поступање према Старом савском мосту, појавила се вест, само у листу Политика, да је дозвола за рушење издата. У Централној евиденцији обједињених процедура – овакво решење не постоји, а морало би. То потврђује наше информације да није изадато званично решење за рушење и да је у питању пробни балон“, наводи се у саопштењу.

Како је „Политика” претходних дана објавила, Стари савски мост не би требало да заврши на отпаду, него би, како сада ствари стоје, могао да буде постављен између Земунског кеја и плаже Лидо на Великом ратном острву. Та позиција била је у игри и раније као једна од потенцијалних локација за премештање ове саобраћајнице.

Политика, Н1,

ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: УЗ БОТАНИЧКУ БАШТУ ПРВО РУШЕЊЕ, ПА НОВОГРАДЊА

ПРЕПОРУЧУЈЕМО ДА ПРОЧИТАТЕ

Остави коментар

Хвала што учествујете у дискусији. Ваш коментар је послат на објаву.