Грађани Србије су се за на име стамбених кредита током године задужили код банака за више од 74 милијарде динара или сваки дан у просеку око 200.000 динара, што у укупном нивоу позајмица чини више од 40 одсто, пишу данашње „Вечерње новости“.
У Удружењу банака Србије (УБС) иНародној банци Србије (НБС) такав тренд објашњавају све већим бројем изграђених станова, смањењем учешћа за куповину непокретности, као и двоструко мањим каматама него пре једне деценије.
Крајем септембра преостали дуг по стамбеним кредитима био је око 532 милијарде динара, што је за 16,2 одсто у односу на исти период прошле године, наводе „Вечерње новости“.
Раст бележи и тржиште некренина па је, према подацима банака, у трећем кварталу био већи од 27 одсто него годину дана раније.
У првој половини ове године на тржишту непокретности остварен је промет близу 2,9 милијарди евра, од тога – пола у Београду.
У првих шест месеци ове године, промет је био за 60 одсто већи него у истом периоду лане. Раст у грађевинском сектору највише доприноси порасту БДП-а, а све је више страних инвеститора и купаца.
До краја септембра издато је близу 20.000 грађевинских дозвола, а за целу прошлу годину близу 22.000.
- Мислимо да ће ова год бити рекордна по броју издатих дозвола. Ти бројеви не би значили ништа уколико се на основу њих не би градило. Тренутно на територији Репуплике Србије има близу 88.000 активних градилишта, што је фантастична цифра имајући у виду да смо и ове године у ковид-години, а прошле године је тај износ био близу 72.000 активних градилишта, изјавила је недавно Александра Дамњановић, државна секретарка Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.
- ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: ПЛАЦ КОД ХИПОДРОМА НА ПРОДАЈУ. 5,5 ХЕКТАРА ЗА 3 МИЛИЈАРДЕ
ЗЕМУНСКА ФИРМА КУПИЛА ИМТ ЗА СКОРО 71 МИЛИОН ЕВРА
Новости, Блиц