Историјски музеј се до сада налазио на три локације, што је отежавало његов рад и бригу о културно-историјском наслеђу, а пресељењем у нови објекат добиће могућност да своју делатност остварује на адекватан начин, наводи се у саопштењу са седнице Владе.
Влада Србије усвојила је на седници закључак по којем ће Историјски музеј Србије бити пресељен у објекат Главне железничке станице у Београду, који је и сам споменик културе од великог значаја.
Након пресељења, сви запослени у музеју, депо, библиотека, радионице, изложбени простор и галерија налазиће се на једном месту.
Да подсетимо, председник Александар Вучић је рекао да ће упутити писмо Влади Србије и истакао да је то идеја др Милоша Јовановића, председника Демократске странке Србије, коју је оценио као изузетно добру.
Тако је стављена тачка на дилеме и предлоге за преуређење станице која је требало да буде Историјски музеј Србије или Музеј Николе Тесле.
– Било би значајно да зграда добије одговарајућу намену и да се претвори у Музеј средњовековне Србије, што би донекле требало да се ради у сарадњи са Српском православном црквом која има доста артефаката – рекао је Јовановић раније за “Новости”.
– То би, независно од полемика које је изазвао споменик Стефану Немањи, заокружило цео простор на Савском тргу.
Осим подсећања на славну и значајну историју стварања српске средњовековне државе и одавања дужне почасти утемељивачима српске државности, направила би се, уз враћање изворне Коруновићеве фасаде згради Поште 2 у Савској улици, складна и кохерентна целина.
ИСТОРИЈСКИ МУЗЕЈ НА САВСКОМ ТРГУ, МУЗЕЈ НИКОЛЕ ТЕСЛЕ У ЕЛЕКТРАНИ ,,СНАГА И СВЕТЛОСТ“
Термоелектрана на Дорћолу ,,Снага и светлост” треба да постане нови Музеј Николе Тесле, сматрају у градској управи.