Notice: Undefined index: is_rate_editable in /home/beograd4/public_html/wp-content/plugins/wpdiscuz/class.WpdiscuzCore.php on line 1303
ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА РУШЕЊЕ БИВШЕ ПОШТЕ - beogradske.rs

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА РУШЕЊЕ БИВШЕ ПОШТЕ

ЗЕЛЕНО СВЕТЛО ЗА РУШЕЊЕ БИВШЕ ПОШТЕ

Зграда бивше поште тренутно Фото: Београдске.рс

Након што је градски Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове издао локацијске услове Београду на води за градњу на месту главне аутобуске станице, исто је учинио и када је реч о идеји да се постојећа зграда Поште на Савском тргу сруши и подигне нова, по оригиналном пројекту архитекте Момира Коруновића.

Београд на води сада може да иде ка следећој фази и поднесе захтевза грађевинску дозволу, преноси Форбс.

Како се наводи у решењу, инвеститору се издају локацијски услови за „обликовну реконструкцију по изворном пројекту објекта Поште, изградњу и пренамену у Културни центар“.

Нова зграда имаће бруто површину од 10.880 квадрата.

КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ


Градски секретаријат дозвољава замену постојећег објекта. Главни улаз биће према Савском тргу, а секундарни улази ће бити ка Савској улици.

Нови објекат ће бити пројектован као низ простора за „дечији музеј, галерије, уметничке радионице, школе културно уметничких дисциплина, књижаре и сл“.

Објекат ће сачувати исту спратност као садашња зграда односно подрум, приземље и шест спратова.

КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ОБНОВЉЕНА ПОШТА НА САВСКОМ ТРГУ
КАКО ЋЕ ИЗГЛЕДАТИ ОБНОВЉЕНА ПОШТА НА САВСКОМ ТРГУ

Како се наводи, форма објекта и фасада су „реконструисани са оригиналних пројеката доступних у архивама, а делови који нису постојали у архивској грађи пројектовани су на основу фотографија оригиналног објекта“.

Као и у случају аутобуске станице, ни на овој локацији не постоји довољна електроенергетска инфраструктура па ће морати да се гради трафостаница те је направљен уговор с Електродистрибуцијом Србије.

Такође, као у случају аутобуске станице, инвеститор не жели да сви делови објекта буду прикључени на топловодну мрежу. Тако ће централно грејање имати позориште и дечији музеј док се пословни простори планирани за издавање (ресторан, кухиња и кафе на последњем спрату) не прикључују на даљински систем грејања.

Од инвеститора се тражи и да закључи уговор с Дирекцијом за грађевинско земљиште и изградњу Београда ради изградње нове водоводне мреже, као и да достави доказ о изградњи недостајуће инфраструктуре приступне саобраћајнице.

Некадашњи бисер српске архитектуре


Чувени архитекта Момир Коруновић подигао је зграду Старе поште у савременом српско-византијском стилу 1929. године, али је бурна историја закомпликовала њену судбину. Ово здање, које је поносно истицано на разгледницама старог Београда, током Другог светског рата претрпело је велика оштећења. По завршетку рата зграда је рестаурирана у духу соцреализма, а са раскошне фасаде, пред којом су многи остајали задивљени, поскидани су орнаментални и декоративни елементи који су је красили. Тако је Стара пошта „огољена“, заравњена, скраћена и сведена на данашњи изглед који није ни налик оригиналном решењу.

Форбс Србија, београдске.рс, Београд на води

ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: ДХГ ЋЕ ГРАДИТИ КОМПЛЕКС ОД 84.000 М2

ПРЕПОРУЧУЈЕМО ДА ПРОЧИТАТЕ

0 0 гласови
Гласање за чланке
Региструј се
Обавести о
guest

0 Коментари
Највише гласова
Најновије Најстарије
Уграђене повратне информације
Погледај све коментаре
0
Волели бисмо да чујемо ваше мишљење, испод текста можете да пошаљете коментар.x