КАКО ЋЕ СЕ ШИРИТИ БЕОГРАД НА ВОДИ

КАКО ЋЕ СЕ ШИРИТИ БЕОГРАД НА ВОДИ

Поглед на Савски трг Фото: Београдске.рс

Уместо напуштеног градилишта-надземна гаража.

Београд на води планира да уместо напуштеног градилишта на Савском тргу изгради надземну гаражу са око 300 паркинг места, види се из најновијих Измена и допуна Просторног плана за подручје Београда на води.

Реч је о парцели од око 2000 квадрата на којој се, поред осталих, налази напуштено градилиште несуђеног хотела ,,Пошта“. Састављена је из три мање катастарске парцеле на углу Савске и Александра Глишића 840, 837/1 и 837/2.

Урбанисти предлажу у документу да фасада будуће гараже буде посебно пажљиво осмишљена пошто је оријентисана према Савском тргу и да је пожељно да буде вертикално озелењена.

Ово није једина гаража која се планира на простору од преко 344 хектара, којим се бави најновији документ.

Подземна гаража је планирана и између Булевара Вудроа Вилсона и саобраћајнице САО 6, друга ће бити између улице САО 16 и реке Саве, испод Старог железничког моста. Четврта гаража је предвиђена у оквиру комплекса Хале 1.

ЈАВНЕ ЗЕЛЕНЕ ПОВРШИНЕ И ПАРКОВИ

Планским решењем задржавају се постојеће јавне зелене површине:


▪ Парк Бристол (блок 9), Савски парк (блок 22б), парк Републике Српске (блок 61), парк
Теразијска тераса (блок 49), парк Луке Ћеловића (блок 54), Топчидерски парк;
▪ Ада Циганлија;
▪ Сквер у Травничкој улици (блок 2), Сквер „Савски трг” (блок 11е).


Планским решењем предвиђено је подизање нових јавних зелених површина:


    Парк (у блоку 24а, 50, 53 и 63); Линијски парк (у блоку 27ц, 30ц, 30д, 30е, 43, 62 и 66);
    Два сквера (блок 4а и 7а) и Сквер – Венац Каменичка;
    Заштитни зелени појас (блок 7ц, 8ц, 8д, 12ц и 13б); и
    Заштитни зелени појас (у блоковима 33, 69, 73, 76 и део блока 64).

    Планиране јавне зелене површине на планском подручју заузимају укупну површину од око 414.373m2 што представља око 12% обухвата плана, односно 13m2 по становнику на десетоминутној пешачкој дистанци од места становања (око 300 m ваздушном линијом).

    ТЕРАЗИЈСКА ТЕРАСА

    На простору од Хотела ,,Москва“ до Карађорђеве улице је планирана парковска површина од око 13.100 квадрата.

    Састојаће се из два дела, као продужетак Теразијске терасе. На врху и на ободима будућег парка је могућа градња мешовитих градских центара, посебно у блоку 48.

    Биће сачуван један објекат у Каменичкој обележен црвено са КЛ. У питању је културно добро а реч је о Кући породице Најдановић.

    Кућа породице Најдановић, културно добро – споменик културе


    Типична варошка кућа, зидана у бондруку са испуном од опеке, саграђена је у првим
    деценијама 19. века на подручју Савамале. У складу са традицијом балканско-оријенталног стила, има централно позиционирани еркер на уличној фасади, односно доксат на дворишној.

    Наранџасте површине су мешовити градски центри и могућа је новоградња у тим блоковима

    У централном делу планираног подручја, између Булевара Вудроа Вилсона и Улице Николаја Кравцова, на крову будуће подземне гараже биће формиран кровни врт – парковска површина од око 8.870 м².

    На левој обали реке Сава, у оквиру блока 63, планиран је нови парк укупне површине око
    24.314m2, примарно намењен рекреацији на отвореном.

    ПРЕНАМЕНА ОБЈЕКАТА

    У документу се наводи да је планирана пренамена више објеката и просторних целина.

    Неки су већ у тој фази која се односи на зграду бивше Железничке станице, фабрику хартије Милана Вапе и Халу 1 Београдског сајма, као и на културно-уметнички дистрикт Савамала.

    Предвиђена је изградња нових културних објеката – Културни центар Београдска задруга, КЦ Град и Креативни центар, као и адаптација објеката некадашње поште на Савском тргу, Ложионице и окретнице возова.

    Урбанистичка целина УЦ VIII обухвата подручје на коме су се некад налазили резервоари НИС-а, који су својом неадекватном наменом нарушавали простор природних и куптурних вредности у контексту Просторно културно историјске целине Топчидер. Планом се предвиђа ремедијација земљишта и реализација претежно стамбене намене са пратећима садржајима који ће оживети овај простор, допунити и активирати потенцијал простора, стоји у документу.

    Хала 1 Београдског сајма

    Споменик културе Хале 1 Београдског сајма пренамењује се за мултифункционални објекат широког спектра садржаја из домена културе, стоји у документу.

    Наводи се да ће бити задржана у постојећим габаритима, без промена.

    Остале сајамске хале се уклањају а на њиховом месту ће се градити кампус образовних установа, односно комбинована дечја установа и Основна школа, како стоји у документу у блоку 38.

    Планирана су три нова објекта комбиноване дечје установе, максималног капацитета по 270 корисника, као и тринаест депанданса дечјих установа у оквиру објеката друге намене. У области основног образовања предвиђена су два комплекса образовних установа и објекат основне школе.

    КУЛА ОД 120 МЕТАРА У БЛОКУ 44

    У блоку 44 који се налази десно од Хале 1 сајма, на парцели од преко 10.000 квадрата је дозвољена изградња објекта до 120 метара. У његовом подножју ће се налазити једна од две планиране марине.

    Друга ће бити у Чукаричком рукавцу.

    На простору Југопетрола се планира такође реконструкција, а поједини објекти ће бити заштићени који припадају културно-историјском наслеђу – димњак и две куле осматрачнице, уз могућу адаптацију за нове намене, али без надоградње.

    Зграда Срболека

    Компанија „Срболек“ на углу Сарајевске, Дринске и Савске улице обухвата комплекс зграда прве веледрогерије на велико код нас под називом „Мишковић и комп.“ претече данашњег Срболека.

    Први саграђени објекат се налази на углу Сарајевске и Дринске улице из 1926.
    године где су биле административне просторије.

    Обликован је у стилу међуратног академизма са елементима сецесије.

    Комплекс се задржава, док ће у њему бити смештена служба социјалне заштите.

    НОВОБЕОГРАДСКА СТРАНА БЕОГРАДА НА ВОДИ

    Обухвата подручје на левој обали реке Саве између Моста на Ади, Владимира Поповића до Булевара Михајла Пупина, Старог савског моста, и планираног продужетка Булевара Зорана Ђинђића до Улице Милентија Поповића (градска општина Нови Београд).

    У делу где су сада бетонске базе се планира продужетак Парка Републике Српске, док је остатак намењен саобраћајницама, мешовитим и комерцијалним градским центрима.

    Јавна презентација Нацрта Измена и допуна Просторног плана подручја посебне намене Београда на води који је израдио Урбанистички завод Београда ће трајати до 19. јуна.

    Агенција за просторно планирање

    ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: СПРЕМА СЕ ТРАНФОРМАЦИЈА ПАРКА УШЋЕ

    ПРЕПОРУЧУЈЕМО ДА ПРОЧИТАТЕ

    Остави коментар

    Хвала што учествујете у дискусији. Ваш коментар је послат на објаву.