ЗА ЗГРАДУ ИСТОРИЈСКОГ МУЗЕЈА ТЕНДЕР ДО 16. АВГУСТА

Споменик Стефану Немањи

Савски трг, фото: Беоинфо

Зграда бивше Главне железничке станице на Савском тргу требало би да постане нова и стална адреса Историјског музеја Србије 2027. године.

До тада би морала да буде окончана њена реконструкција, адаптација и санација за коју је тендер отворен до 16. августа.

Тада ће бити познато коме ће посао бити додељен, односно ко ће бити извођач радова.

Инвестиција ће износити око две милијарде динара, а финансираће се из државног буџета, за Танјуг je рекла Душица Бојић, директорка Историјског музеја Србије, и додала да је објекат компликован за реконструкцију због старости и начина градње пре 140 година, преноси Политика.

– Нема праве темеље, а уз то смо пронашли и бројне тунеле, лагуме и подрумске просторије. Због тога је процена да ће адаптација и уређење објекта, без музејског мобилијара, трајати три године и коштати око две милијарде динара – истакла је Бојићева.

Обнова фасаде и крова тог здања, споменика културе од великог значаја, окончана је пре четири године. Одлуком Владе Србије из новембра 2020. зграда старе станице у Савском амфитеатру кроз коју возови не пролазе од 2018. додељена је Историјском музеју Србије, основаном 1963. године, који ће се у тај објекат после преуређења ентеријера преселити са Трга Николе Пашића. И добити модеран простор од 6.000 квадратних метара у Београду на води.

– Од тих 6.000 квадрата, око 3.000 ће бити само музејска поставка, док ће се спољна површина простирати на 8.000 квадрата – навела је директорка Историјског музеја Србије.

Пресељење комплетне поставке у нову зграду практично ће значити, како је рекла, да су се „скућили на једном месту”, наводећи да је за сада уређен плато испред новог музеја, а очекује се да буде сређен и са задње стране, где су се налазили колосеци на бившој Главној железничкој станици.

– Надамо се да ће и то врло лепо да изгледа. Највероватније ћемо позади имати локомотиву са два вагона, којима ћемо моћи да испричамо причу о Србији и Југославији, односно о Првом и Другом светском рату. Тако ће посетиоци бити у прилици да виде и оно што не можемо да изложимо на тренутној адреси – навела је Бојићева.

Она је нагласила да Историјски музеј има више од 45.000 веома вредних предмета који ће бити изложени на новој адреси. У једном делу, како је казала, биће поставка која се односи на период од Рима до неолита, а у другом до 19. века, док ће на спрату бити изложени артефакти из 20. века.

Музеј ће на новој локацији имати и Краљев и Титов салон који су предвиђени за тематске поставке.

У делу зграде где је некада био перонски пролаз биће направљена мултифункционална сала за организовање разних тематских поставки, промоција и других активности.

Говорећи о будућности музеја на новој адреси, Бојићева очекује да ће пресељењем доћи до раста броја посетилаца и да ће, уз друге установе културе које ће се према плановима наћи у том делу града, велики број културних садржаја „бити у једној линији”.

Политика

ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: ПАНЧЕВО ДОБИЈА НОВО НАСЕЉЕ СА ТРИ КУЛЕ

ПРЕПОРУЧУЈЕМО ДА ПРОЧИТАТЕ

0 0 гласови
Гласање за чланке
Региструј се
Обавести о
guest

0 Коментари
Највише гласова
Најновије Најстарије
Уграђене повратне информације
Погледај све коментаре
0
Волели бисмо да чујемо ваше мишљење, испод текста можете да пошаљете коментар.x