БЕОГРАД НА ВОДИ ДОБИО ЛОКАЦИЈСКЕ УСЛОВЕ ЗА ПАРК КОД БРИСТОЛА

Нови изглед парка са подземном гаражом Фото: Београд на води

Београд на води добио је прошлог четвртка локацијске услове за реконструкцију парка Бристол што је први корак ка радовима.

У овом документу који је издао градски Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове налази се листа обавезних и препоручених елемената које би нови парк требало да садржи, пише Форбс.

Локацијски услови добијени су после три месеца одлучивања, а како је Форбес Србија писао, Београд на води је у јуну први пут одбијен.

Како се може видети из документације, а посебно имајући у виду да је испод Светониколског парка планирана гаража на два нивоа, овај пројекат предвиђа велике радове.

Највише 40% парка под стазама и платоима


Када је реч о самом парку, инвеститор је обавезан да највише 40% површине парка буде под стазама, платоима и дечијим игралиштем. Дечије игралиште мораће да буде позиционирано што даље од околних саобраћајница.

Не препоручује се изградња надземних објеката тако да ће парк моћи да садржи јавни тоалет и евентуално инфо пулт површине до четири квадрата.

Потребно је да инвеститор обезбеди и јавну чесму у парку. Када је реч о мобилијару у парку (осветљење, клупе, жардињере, корпе, путокази, интерактивне табле и др.) „препоручује се савремени архитектонски израз, без подражавања историјских стилова и елемената“.

С друге стране, није обавезно, али Београд на води ће моћи да огради парк металном или живом оградом која не сме бити виша од 1,2 метра.

ИЗМЕШТАЊЕ СПОМЕНИКА


Главни улаз биће оријентисан ка хотелу Бристол, али ће улази бити доступни и у другим деловима парка.

Оно што је обавезно јесте да споменик „Крст са Мале пијаце“ (или „Крст са Малог пијаца“) остане на истом месту. Инвеститор ће морати да га измести током изградње и чува на безбедном месту, али ће морати да га врати на исту или приближну позицију (може да буде померен највише пола метра у односу на садашњу локацију). Садржаји у парку мораће зато да се пројектују према позицији овог културног добра. Оно што је такође потребно јесте да овај споменик буде осветљен декоративном расветом како би се на њега ставио акценат.

Дрвеће у новом парку биће минималне висине 3,5 метра од чега прве гране не смеју бити ниже од 2,5 метара. Дата је и листа дрвећа и другог биља које је препоручљиво посадити, а забрањене су инвазивне и алергене врсте. Препоручује се и да се сачувају постојећа вредна стабла у парку.

Интересантно, поред јавних тоалета, Секретаријат сматра да је у парку потребно обезбедити и одговарајући број телефонских говорница.

ПОДЗЕМНА ГАРАЖА И РЕКОНСТРУКЦИЈА КАРАЂОРЂЕВЕ УЛИЦЕ


Испод парка биће изграђена двоетажна гаража бруто површине од готово 18.000 квадрата.

Како се може видети из документа, имаће минимално 400 паркинг места (на једном месту се наводи ова формулација, а на другом 450 паркинг места од чега 23 за особе са посебним потребама). Обавеза инвеститора је да број посађених стабала не буде мањи од броја затечених стабала, а земља изнад гараже мора бити најмање 1,5 метара како би могла да се сади висока вегетација.

Улаз у гаражу биће из Карађорђеве улице као и из саобраћајнице која још носи назив САО9. Оно што је обавеза инвеститора је да пре изградње гараже уради реконструкцију Карађорђеве улице (због измештања пешачког прелаза, јер је на том месту планиран један од два улаза), али је то предмет другог пројекта. Такође изградња гараже мора да буде усклађена и са пројектом изградње новог моста, као и тунела од Економског факултета до Дунавске улице, преноси Форбс.

forbes.n1info.rs

ЧИТАЈТЕ ЈОШ И: ТЕРАЗИЈСКА ТЕРАСА ПОСТАЈЕ ПАРК ДО РЕКЕ

ПРЕПОРУЧУЈЕМО ДА ПРОЧИТАТЕ

Остави коментар

Хвала што учествујете у дискусији. Ваш коментар је послат на објаву.